W pełnym uzębieniu każdy ząb ma swoje określone miejsce w łuku zębowym .Kontaktuje się z sąsiednimi zębami i z zębem przeciwstawnym , dzięki temu zgryz jest stabilny. Brak chociażby jednego zęba powoduje zachwianie tej równowagi. Konsekwencją nieuzupełnienia ubytku jest przechylenie zębów od strony luki co powoduje odsłonięcie części korzeniowej zębów. W efekcie pacjent odczuwa nadwrażliwość. Zaczynają pojawiać się nieestetyczne przerwy między zębami.
Działające podczas żucia siły powodują rotacje zębów co doprowadza do zaburzenia symetrii łuku zębowego. Ząb nie mający zęba antagonistycznego systematycznie wysuwa się z zębodołu co prowadzi do rozchwiania a w efekcie do utraty kolejnego zęba. Zostaje zaburzony kontakt zębów dolnych i górnych co zmniejsza efektywność żucia. Mogą pojawiać się zmiany w stawie skroniowo-żuchwowym co objawia się uporczywymi bólami głowy.
Im później pacjent podejmie decyzje o uzupełnieniu braków zębowych tym leczenie jest bardziej skomplikowane. Chcąc sprostać państwa oczekiwaniom możemy zaproponować nie tylko uzupełnienia „wyjmowane”, ale też uzupełnienia stałe takie jak korony, mosty porcelanowe, implanty. Wykonując uzupełnienia brakujących zębów możemy dokonać korekty kształtu oraz dobrać preferowany przez pacjenta kolor zębów.